Një 47-vjeçar shqiptar mbeti i vrarë me armë zjarri mbrëmjen e së shtunës në Berlin. Pas kësaj autori, një 60-vjeçar, qëlloi më pas veten duke gjetur vdekjen në spital.

Mediat gjermane shkruajnë se arsyeja e vrasjes dhe vetëvrasjes në rrugë, është një dramë xhelozia për një grua. Mësohet se viktima kishte lidhje me ish-gruan e 60-vjeçarit dhe ky është motivi kryesor i krimit që ndodhi mbrëmjen e së shtunës.

Shqiptari 47-vjeçar i njohur si Bledi G., u qëllua në pjesën e gjoksit duke vdekjen e menjëhershme. Pas kësaj, 60-vjeçari vrau veten me pistoletën e krimit.

Në vendin e ngjarjes në afërsi të stacionit të metrosë Bismarckstraße dhe jo shumë larg nga “Deutsche Oper”, policia kriminale ka siguruar prova të vrasjes.

Foto nga vendngjarja treguan një pishinë të madhe gjaku para hyrjes në shtëpinë e viktimës.

Hetimi tani do të zbulojë nëse e njihnin dhe ku e njihnin njëri-tjetrin viktimat. Dëshmitarët dhe të afërmit e të dy burrave u intervistuan.

Vetëvrasja e vrasësit nuk tregon një referencë për krim të organizuar. Motivi mund të gjendet më shumë në sferën private, ndoshta në formën e një historie të keqe dashurie.