Në Kuvendin e Kosovës kanë nisur homazhet pranë eshtrave të heronjve të kombit, Ilir Konushevci dhe Hazir Malajt.

Nderime pranë  tyre ka bërë edhe i pari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kryetari i PDK-së, Kadri Veseli së bashku me deputetët e partisë së tij.

Ndërsa, nën patronatin e kryeministrit, Ramush Haradinaj sot bëhet edhe rivarrimi i tyre në Varrezat e Dëshmorëve në Prishtinë.

Ndryshe, eshtrat e tyre janë zhvarrosur gjatë ditës së djeshme në Tiranë, për t’u rivarrosur në Prishtinë./Indeksonline/