Torte me krem

Përbërësit

3 vezë

Loading...

1 gotë sheqer

1 filxhan ujë

1 filxhan vaj

1 gotë nisheste

1 gotë miell

1 vanilje

1 Pluhur pjekje

Tortën për ta lagur

1 gotë qumësht

Për krem

1 litër qumësht

2 lugë të gjellës miell

2 lugë të gjellës nisheste

1 gotë sheqer

2 vanilje.

Hapat

1

Fillimishtë sheqerin dhe vezën e rrahni në një enë, ia shtoni përbërësit e tjerë.

2

Enën e pjekjës e lyeni me vaj dhe në të e derdhni glazurën e tortës, tortën e vëni në furrë për pjekje 150-160 gradë celsius.

3

Pas pjekjës përmbi ia derdhni 1 gotë qumësht tortës, për krem të gjithë përbërësit i vendosni në një tenxhere dhe e vëni në zjarrë për pjekje derisa të trashët.

4

Pas trashtjës së kremit tenxherën e largoni nga zjarri, tortën e lyeni me këtë krem të përgatitur dhe kokos.

5

Ju bëftë mirë!