Arritja në finale e Liverpool dhe Tottenham nuk është e vetmja gjë që skuadrat angleze kanë fituar.

Futbolli është biznes dhe nuk ka ndonjë biznes më të madh se Liga e Kampionëve. Gara më prestigjioze në Evropë kishte dominimin trevjeçar të Real Madridit, por është e drejtë të thuhet se tani është kthyer me një “boom” këtë sezon.

Edhe para ndeshjeve të fundit gjysmëfinale kishte shumë dramë në edicionin e këtij viti, por dy rikthimet të martën dhe të mërkurën ishin sigurisht kremi ​​mbi tortë.

Fitorja 4-0 e Liverpoolit ndaj Barcelonës dhe Spurs 3-2 ndaj Ajax do të thotë se dy klubet e Premier Ligës do të garojnë në finale të elitës më prestigjiozve të UEFA-s për herë të dytë, pas përfundimit të 2008 mes Manchester United dhe Chelsea.

Nuk është vetëm çmimi i të qenurit kampion të Europës, edhe pse kjo është natyrisht kryesore, por poashtu një grumbull i madh parash.

Sipas llogarisë në Twitter të Swiss Ramble, Liverpooli tashmë ka fituar 92.5 milionë funte në këtë garë dhe mund të fitojë edhe 3.5 milionë funte nëse ata mposhtin Spurs:

Spurs kanë fituar deri tani 88 milionë funte në garën e tyre e cila gati përfundoi në fazën e grupeve dhe gjithashtu do të fitonte edhe 3.5 milionë funte nëse ata do të fitonin në fund finalen:

Arritja e Liverpoolit në finalen e vitit të kaluar, ku humbi ndaj Realit 3-1, bëri që klubi të fitoj 22.5 milionë funte më pak se këtë sezon.

Spurs në turneun e vitit të kaluar arriti deri në 1/16-ën, ku ata humbën ndaj Juventusit, ndërsa arritën të grumbullon plot 36 milionë finte.

Mbetet të shihet se kush do të jetë fituesi i madh në Madrid. /IndeksOnline/