Sevilla kampion i Ligës së Evropës (video)

WARSAW, POLAND - MAY 27: Carlos Bacca of Sevilla celebrates scoring his team's third goal during the UEFA Europa League Final match between FC Dnipro Dnipropetrovsk and FC Sevilla on May 27, 2015 in Warsaw, Poland. (Photo by Michael Steele/Getty Images)

 

Sevilla është kampion i Ligës  së Evropës, pasi e ka mposhtur me mjaft vështirësi Dnipron.

Të parët në eprësi kaluan ukrainasit me një gol të Nikola Kalinic. Spanjolllët u kundërpërgjigjen me dy gola të Krychoëiak dhe Bacca. Një minutë pa përfunduar pjesa e parë, Dnipro barazoi me një gol të bukur të Rotan.

Goli e fitores për Sevillan e shënoi Carlos Bacca, i cili edhe u shpall lojtari i kësaj finale.