RENEA vret grekun që qëlloi me armë në drejtim të policisë

Kostandino Kaçifa ka mbetur i vrarë pas një shkëmbimi zjarri me policinë shqiptare pranë depos së ujit në Bularat.

35-vjeçari nuk i ishte përgjigjur thirrjes së policisë për t’u dorëzuar dhe i është kundërpërgjigjue duke shtirë me armë.

 

 

Kaçifas ish një ekstremist grek me bindje radikale, që e kishte planifikuar sulmin ndaj policisë shqiptare këtë 28 tetor.

Dita kur në Bularat zhvillohej një festë e qytetarëve me origjinë greke, Kaç parashikua “t’i çonte një mesazh” Tsiprasit dh Në profilin e j në Facebook, plot mesazhe ku bën thirrje për rezistencë të grekëve në jug të Shqipërisë të cilët i quan “vorioepiriotë”.

NJOFTIMI I POLICISË

Bularat, Gjirokastër

Në vijim të informacionit të dhënë më parë në lidhje me ngjarjen e ndodhur në fshan Bularat ku shtetasi Kostandino Kaçifa ka qëlluar me armë zjarri në ajër e më pas mbi Policinë ju informojmë se: Forcat RENEA janë vënë në ndjekje të tij. Në faqen e malit mbi depon e ujit të fshat Bularat, shtetasi Kostandino Kaçifa është lokalizuar nga forcat speciale. Forcat RENEA i kanë bërë thirrje të hedhë armën dhe të dorëzohet, por shtetasi Kaçifa nuk i është përgjigjur thirrjes së herëpashershme të policisë, por ka hapur zjarr me arme duke rrezikuar seriozisht jetën e efekteve edhe për shkak të terrenit ku mundësia e mbrojtjes ishte e ulët. Forcat RENEA janë kundërpërgjigjur dhe gjatë shkëmbimi të zjarrit ka mbetur i varë shtetasi K. Kaçifa. Në vendngjarje ka mbërritur grupi hetimor ku vijojnë veprimet e tjera,