Shkruan Bledian Koka

Pandeli Majko është kthyer në tmerrin politik të Edi Ramës. Diç më shumë se Lulzim Basha dhe diç më pak se Erion Veliaj.

I pari i ka vënë si kusht largimin e tij përfundimtar nga politika, i dyti hesht që prej protestës se studentëve me shpresën se lumi i pakënaqësisë do ti spastrojë kolltukun e ëndërruar mavi duke e marrë Ramën me vete. Mero Baze e sulmoi dje Pandeli Majkon as si favor për Lulin (gjallë në botë se ndodh kjo), e çuditërisht as për punëdhënësin e djalit të tij në Bashki.

Llokmat që po ndan Edi Rama sot janë njëmijë herë më shumë se asgjëja Bashës, dhe diç më pak se karamelet që ka në tabak momentalisht Erion Veliaj. Por pse Edi Rama e ka frikë Pandeli Majkon?

Kjo ndodh sepse nuk dihet nga kush vesh e nga cilët njerëz, Pandeli Majko po projektohet gjithnjë e më shumë si Kryeministri i Tretë i Krizës. Vizita e Majkos pak javë më parë në SHBA nuk e fshehu habinë e analizës politike përpos faktit që ‘djali me thinja’ fundja Ministër i Diasporës është.

Se çfarë i është thënë dhe kë ka takuar Majko në Uashington këtë nuk e dimë. Por fakt është se që prej kthimit të tij nga Amerika, Pandeli Majko është sot zëri i vetëm i arsyes politike si për veshët e opozitarëve pa mandat, ashtu edhe për ato të socialistëve që shohin në qëndrimin e Edi Ramës, gabimin trashanik të Sali Berishës së vitit 1996.

Edi Rama është i bindur se ashtu si PD fitoi në një qendër votimi në Berat me 105 % të votëve në 1996, ai do të dominojë njësoj dhe në Tropojë nëse zgjedhje lokale do të ketë në Qershor. Taulant Balla u përbetua pak ditë më parë se fitorja në bashkinë e malit të Shkëlzenit kishte munguar vetëm për pak në vitin 2015 kur PS paska marr 46% të votave.

Ritëm se ja mbërritët çuna.

Pandeli Majko e ka hedhur prej ditësh në shpatulla mantelin e pluhurosur të kryeministrit, ai tani po pret vetëm skeptrin që për zakon e trashëgon vetëm nga një paraardhës socialist (Nano dhe Meta).

Por ndërsa për demokratët nevojitet një qeveri kalimtare pa Ramën kryeministër, për shefin aktual të qeverisë ende nuk arrin ta perceptojë një kabinet makar edhe me demokrat brenda pa plakun e Surrelit në krye të qoshes.

Pandeli Majko është sot çekani goditës më i zhurmshëm i oborrit të Rilindjes që nuk bzan. Dhe për dreq goditjet e tij nuk i bien ijeve të opozitës gandiane PD-LSI, por qëllojnë pa pushim në planet e mbrapshta të Edi Ramës.

Deklarata e Pandeli Majkos se ‘mazhoranca nuk do të negociojë me deputetet (salirexhepë) të opozitës, por vetëm me liderët e partive për reformat’, ishte pika që derdhi gotën e nervave të Edi Ramës.

Prandaj Rama turri Meron drejt  Pandit dje. Dhe sot Ministri i Diasporës nuk bëri asgjë vecse tregoi se është gati për detyrën që ende s’po ia jep askush. Majko foli për një gazetar dezhurn të kohës, sepse ai e di mire se:

‘Pena e Meros është e rrallë në gjetjen e dobësive të politikës. Sot, ajo, më bëri të qartë frikën e saj. Kësaj të fundit nuk kam cfarë i bëj. Padyshim, frika e frikacakut të vret ndonjëherë më shumë se trimëria e trimit’.

Për ata që kishin dyshim se Majko ishte margjinalizuar në ‘rilindas’, konfirmimi erdhi krejt për të kundërtën. Pandeli Majko tregoi se ai nuk ka frikë, thjeshtë Edi Rama dhe Lulzim Basha duhet të ndajnë me njëri-tjetrin kush është ‘frika e frikacakut’ e kush është ‘trimëria e trimit’.

Për këtë edhe pse tashmë nuk kemi asnjë dyshim, edhe pak kohë do të presim për një konfirmim.