Pritjet e gjata të mërgimtarëve në pikëkalimet kufitare,sidomos në atë të Merdares po vazhdojnë edhe sot.

Mëngjesin e së dielës, sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhimin  Kufitare pritjet janë deri në 6 orë e 40 minuta për të dalë nga Kosova.

Përderisa, kolona të gjata janë krijuar edhe nëpër pikëkalimet tjera kufitare me Serbinë, si te Dheu i Bardhë, Jarinje dhe Mutivodë.

Këto kolona po vazhdojnë tash e sa ditë ku  mërgimtarët po ballafaqohen me pritje të gjata  në këto ditë të ftohta dimri./Indeksonline/