Moti për vikend në vendi tonë do të vazhdoj të mbetet në ndikimin e masave të ftohta të ajrit me origjinë nga veriu i kontinentit, duke e mbajtur këtë gjendje termike me vlera negative në dy vlerat ekstreme.

“Ngricat do të jenë prezente në gjithë territorin e vendit duke vështirësuar apo rrezikuar pjesëmarrësit në trafik”, thuhet në komunikatën e dërguar nga Instituti Meterologjik i Kosovës.

Pjesa jugore, jugperëndimore dhe juglindore do të jenë më të rrezikuar për shkak të reshjeve që ranë natën e së enjtes.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -6 deri -10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri -1 gradë Celsius”, thuhet më tej komunikatën e dërguar nga Instituti Meterologjik i Kosovës.

Do të fryjë erë nga verilindja dhe veriperëndimi me shpejtësi 1-8m/s, njofton Klan Kosova.