Pija që rinon trupin dhe mendjen tuaj

“Pija e rinimit” i është vënë emri kësaj pije mrekullibërëse. Këtë emër ia ka vënë një doktor rus i cili e ka bërë këtë kombinim që tashmë po përdoret më të madhe si ilaç...

4 veprime të përditshme që ju bëjnë shumë keq për lëkurën tuaj; shmangini TANI

A keni menduar ndonjëherë pse të njëjtat këshilla rreth kujdesit të lëkurës vazhdojnë të përsëriten në artikuj të ndryshëm në të gjitha llojet e revistave? Arsyeja nuk është në faktin se redaktorët nuk kanë fantazi,...

Ibuprofen ul rrezikun e duhanpirësve ndaj kancerit në mushkri

Doza të rregullta të ibuprofen mund të ulin te duhanpirësit rrezikun për tu prekur nga kanceri në mushkri, zbulon studimi i ri.Ne e dimë që medikamenti qetësues dhe jo-steroidal lehtëson inflamacionin në trup.Tanimë studies...

Aeroplani me 153 udhëtarë aterron vetëm 6 minuta para se t’i harxhohej karburanti

Pilotët e një aeroplani në Indi kishin karburant rezervë vetëm edhe për gjashtë minuta fluturim, duke i shtyrë ata që të kërkojnë ndihmë nga qendrat për menaxhimin e fluturimeve.Aeroplani i kompanisë ajrore “Vistara”, me...

E tradhtoi me truprojën dhe i mori 31 milionë paund/ Ja kush fshihet gruaja...

Princesha Haya Bint al-Hussein, 45 vjeçe u arratis nga Dubai, pasi bashkëshorti i saj mori vesh për lidhjen e fshehtë që ajo kishte me truprojën.Nga frika se mos dënohej me vdekje për tradhtinë, ajo...

Mësoni peshën ideale sipas gjatësisë

Rezultatet bazohen ne këtë lloj formule: (Gjatësia juaj – 100) – (10% x (Gjatësi – 100) = Pesha1- Nese jeni e gjate 1.50cm, pesha juaj ideale = 45.0 kg.2 -Nese jeni e gjate 1.51cm, pesha juaj ideale = 45.9 kg.3- Nese jeni e gjate 1.52cm, pesha juaj ideale = 46.8 kg.4- Nese jeni e gjate 1.53cm, pesha juaj ideale = 47.7...

Kjo është pula më e shtrenjta në botë! Kjo është arsyeja interesante

Një qytezë e vogël në lindje të Francës mund të duket si një rrugë e gjatë për të provuar një pjatë me pulë, por për shumë njerëz ia vlen mundimin.Shefi i kuzhinë Jean-Michel Carrette...

Holanda jep dritën e gjelbër për kultivimin e embrioneve njerëzore

Qeveria holandeze ka lajmëruar që dëshiron të lejoj kultivimin e embrioneve njerëzore nën kushte shumë strikte dhe të limituara, për studime shkencore, kështu duke u dhënë shpresë personave që e kanë të pamundur të...

Qershitë, parandaluese të sëmundjeve të zemrës

Dobitë e tyre janë të shumta. Qershitë tash e një kohë të gjatë janë në ”zë të mirë”, për vetitë e tyre shëruese, e studimet shkencore e kanë vërtetuar këtë.Thuhet se jemi shumë pranë...

Vajza 12 ditëshe përfundon tek dentisti për të hequr dhëmbin

Një vajze prej vetëm 12 ditësh, i është hequr dhëmbi, me të cilin ka lindur.Mamaja e Isla-Rose Heasman, Jasmin, nga Plymouth, Devon SHBA, tha se ajo kurrë nuk priste që vajza të shkonte tek...