Studimi i “Pew Research”: Islami brenda këtij shekulli bëhet feja më e madhe në...

Feja është ende një pjesë integrale e shumë shoqërive moderne, duke ndikuar në ligjet dhe sjelljet e njerëzve, si dhe mënyrën se si besimtarët lidhen me të tjerët në botë. A do të largohen...

50 vjet dashuri, historia e të moshuarve që shkoi në zemrat e të gjithëve

Historia e dashurisë që mbylli puntatën e të programit “Dua të të bëj të lumtur” ishte ajo e Gjonit dhe Agetinës, çifti që kishte 50 vite sëbashku.Gjoni e kishte njohur Agetinën nga motra e...

Fakte interesante për çajpirësit e mëdhenjë nga Turqia

Sipas kreut të Shoqatës turke të kafenesë, Serdar Erasina, një turk mesatarisht konsumon në vit rreth 1300 filxhanë çaj. Ai tha për agjencinë Anadolu se Turqia është vendi ku konsumohet më së shumti çaji, sipas...

Mijëra fotografi të Perandorisë Osmane digjitalizohen në internet!

Numër i madh i fotografive të Perandorisë Osmane janë shfaqur në internet. Mirëpo, tani në një formë tjetër. Bëhet fjalë për fotografi digjitale të cilat Instituti i Kërkimeve Getty ka digjitalizuar mbi 3.000 sosh.Bëhet fjalë...

Oqeanet po ngrohen në një ekuivalent me shpërthimin e një bombe atomike për sekondë

Ngrohja globale ka ndezur oqeanet e Tokës në ekuivalentin i një shpërthimi bombë atomike për sekondë gjatë 150 viteve të fundit. Kjo është sipas një studimi të ri tronditës, i cili gjeti se ujërat e...

Zbulohet krijesa e “çuditshme” në Australi

Një krijesë mjaft e çuditshme është zbuluar në Australi. Guy Shlomi përmendi pamjet e një krijesë të çuditshme që zbuloi ndërsa udhëtonte në luginën e Bolacit në Australi, transmeton lajmi.net.Pasi pamjet e kafshës u vendosën...

“Unë nuk humbas asnjëherë. Ose fitoj, ose mësoj”

Thënie:Mbijetova sepse zjarri brenda meje digjte më fort se sa zjarri përreth mejeFati i pëshpërit luftëtarit: “Ti nuk mund t’i bësh ballë furtunës”. Dhe luftëtari i pëshpërit fatit: “Unë jam furtuna”Të gjithë mund të...

‘Xheku’ në xhirim të serialit, kolegët ia bëjnë surprizën më të ëmbël |PAMJE

Edhe pse luajti në shumë filma e seriale të tjera, me rolin e ‘Xhekut’ te seriali ‘Çka ka shpia’ mori vëmendjen më të madhe dhe u bë tejet i pëlqyer në publik.Përveç që është...

Ndodh në Kosovë, e vret kafshën e mbrojtur me ligj dhe e poston në...

Në fshatin Varosh të Ferizajt, policia raporton se një person i dyshuar e kishte vrarë një rrëqebull, e cila është kafshë e mbrojtur me ligj, me armën e tij të gjuetisë për të cilën...

Asgjë i ftohti në Kosovë, shikoni këto pamje në Rusi

Në Kosovë viti 2019 ka filluar me temperatura shumë të ulëta. Por ky i ftohët nuk është asgjë krahasuar me motin që po mbretëron në Rusi.Në qytetin rus Saratov po mbretëron mote -15 gradë...

Regjionale

Moti

Kosovo
drizzle
5 ° C
5 °
5 °
75%
4.1kmh
90%
Thu
2 °
Fri
-1 °
Sat
-7 °
Sun
-3 °
Mon
2 °