Gjethja që “lufton” gripin dhe problemet me veshkat

Gjethet e dafinës janë të pasura me përbërës bimorë, vitamina dhe minerale plot vlera. Më poshtë do të lexoni vlerat e pasura të gjetheve të thata të dafinës të renditura Zgjidhje për refluksin ose urthin: Gjethet e...

2 janar 2018, vlonjati nuk duron dot, zhytet në det (FOTO)

Kemi hyrë në datën 2 janar të vitit 2018, mes acarit e ngricës. Por duket se nuk do t’ia dijë për këto temperatura një vlonjat i cili ka hyrë të notojë në zonën e Plazhit...

3 kombinime popullore të ushqimeve që na shkatërrojnë shëndetin, por nuk u rezistojmë dot

Studimet e fundit të dietologëve kanë treguar që disa nga kombinimet e shpeshta të ushqimeve mund të jenë të dëmshme për shëndetin madje t’ju bëjnë të ndiheni sëmurë dhe të shfaqin probleme me aparatin...

Paralajmërim: Bebet nuk bën të pinë ujë sepse është rrezik – një gjë është...

Uji do të thotë jetë, mirëpo në disa raste mund të jetë shumë i rrezikshëm, madje edhe vdekjeprurës. Pa marrë parasysh a prisni të bëheni me fëmijë, ose gjendeni në muajt e parë si prindër,...

Këto janë arsyet që do të iu bindin të vraponi çdo ditë!

​Siç kanë thënë dikur edhe grekët e lashtë, “nëse dëshironi të jeni të fortë – vraponi. Nëse dëshironi të jeni të bukur – vraponi. Nëse dëshironi të jeni të mençur – vraponi”. Dhe, shkenca...

Zbulohet një kopje e Kuranit që besohet se i përket shokut të Profetit Muhamet...

Një dokument i vjetër 1,370-vjeçar raportohet se është më i vjetri sa i përket besimit mysliman, thonë ekspertët. Një kopje e lashtë e Kuranit e zbuluar nga Universiteti i Birmingamit mund t’i përkiste Ebu Bekrit,...

Tre mundësitë për të përfituar GreenCard

Diskutimet për përfundimin e programit të imigracionit në SHBA përmes llotarisë për Green Card kanë filluar dy vjet më parë. Ato janë pjesë e diskutimeve në kuadër të reformimit të ligjeve të migracionit. Dy senatorë...

Pamje mahnitëse nga xhami i kabinës së pilotit

Pak pilotë kanë mundësi të fluturojnë një Airbus A380, një nga aeroplanët me mahnitës në botë. Por, një pilot ka lejuar njerëzit të shohin pamjen nga kabina e tij, ndërsa po nisej aeroplani më i...

E dhimbshme: Nusja me kancer u martua 18 orë para se të vdiste (FOTO)

Historia e një nuseje e cila vdiq nga kanceri 18 orë pasi u martua, ka thyer zemrat e shumë njerëzve nëpër botë. Heather Mosher, nga Connceticut, SHBA, u martua me burrin e saj, David Mosher...

Pse toka nuk e thith gjakun, a nuk është i lëngshëm?

Një pyetje shkencore dhe fetare Pse toka nuk e thith gjakun, a nuk është i lëngshëm? Përgjigja e pyetjes Pse nuk e pin toka gjakun? Ka dy arsye: Njëra #shkencore dhe tjetra #fetare Arsyeja shkencore: Sepse grimcat e gjakut janë më të mëdha...

Regjionale

Moti

Kosovo
light snow
0 ° C
0 °
0 °
100%
4.1kmh
90%
Sun
-3 °
Mon
-3 °
Tue
-4 °
Wed
8 °
Thu
8 °