Mënyra për t’u qetësuar kur jeni nervoz

Çdokush ka pasur një herë të vetme një përvojë me stresin apo nervozizmin. Ju ndiheni në siklet, djersiteni, keni rrahje të forta zemre dhe kjo gjendje ju bën të ndiheni mjaft nervoz.  Sipas një psikologu,...

Lulja Zemërpikon shëron zemrat dhe mendjet

Lulja Zemërpikon është shembulli më i mirë i bimëve apo luleve që reflektojnë vlerat dhe karakteristikat e tyre. Kjo lule ka formën e zemrës në pjesën e poshtme të së cilës varet një pikë...

Një fermer turk kultivon kungullin me peshë 90 kilogramë

Ordu, 10 tetor – Fermeri Adem Duymaz nga fshati Fatsa, në bregdetin e Detit të Zi të Turqisë, ka kultivuar një kungull me peshë prej 90 kilogramësh, raporton Anadolu Agency (AA). Kungulli kap një madhësi...

12 gjëra që nuk i dini mbi paratë

Pardesy, janë monedha plastike prej 5 stërlinash që u hodhën në qarkullim 13 shtator 2016 nga Banka e Anglisë. Kanë në përbërje material polimerik dhe zgjasin 2.5 herë më shumë se ato të vjetrat....

Fituesi i Nobelit për Paqe, parat e çmimit do t’i dhuroj për viktimat e...

Presidenti kolumbian, Juan Manuel Santos ka thënë se do të dhurojë 925 mijë dollarët e çmimit Nobel për Paqe për viktimat e konfliktit 52 vjeçar në Kolumbi. Ai ka thënë se ato para do të...

Sekretet e mafies më të rrezikshme në Japoni, Jakuzas

Tatuazhe, politikë, para dhe ritualet. Sekretet e fuqishme të “Gomorës” japoneze, që konsiderohet një nga organizatat më të pasura kriminale në botë. Ajo që të bën më shumë përshtypje për Jakuzan, mafian japoneze, është se kapot...

Harrojini farmacitë, sytë tek hithra për këto 20 sëmundje

Ajo që duhet të dimë është se në luftën kundër alergjive, të gjitha ilaçet shoqërohen me efekte të shumta anësore ndërkohë që hithra lufton alergjinë, por jo vetëm që nuk ka asnjë efekt anësor,...

A e dini përse njerëzit nuk mund të jetojnë më shumë se 125 vite?

Qeniet njerëzore kanë një limit natyral në jetëgjatësinë e tyre, që do të thotë se është thuajse e pamundur që ndonjë njeri do të jetojë më shumë se 125 vite, sipas hulumtimeve të reja. Shkencëtarët...

Shkencëtarët zbulojnë ndjesitë që njeriu përjeton pak para vdekjes

Shkencëtarët tregojnë çfarë ndjejmë pak minuta para vdekjes Të gjithë jemi kureshtarë për vdekjen. Vdekja dhe jeta janë hulumtuar gjerësisht nga shkencëtarët përgjatë gjithë shekujve. ‘Shoqëria e Kimistëve Amerikanë’ ka dalë me një teori interesante. Ata...

Testoni inteligjencën tuaj! Çfarë po vëreni në këtë fotografi?

Sekreti i kësaj fotografie në përmbajtje është mjaftë i thjeshtë – mirëpo kjo pasi ta kuptoni se për çfarë bëhet fjalë Këtu mund të shihni një dyshek dhe një rreth të kuq. Shumica e njerëzve që...

Regjionale

Moti

Kosovo
clear sky
15 ° C
15 °
15 °
100%
1.1kmh
0%
Sun
27 °
Mon
27 °
Tue
22 °
Wed
25 °
Thu
27 °