Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të...

Çaga është kërpudhë parazite që rritet në mështekën, në lëvore që ngjan si e djegur në formë brazdash. Me mijëra vjet përdoret në gjithë Evropën dhe Azinë, ku për shkak të cilësisë së saj...

Kjo është mënyra e duhur për ta mbajtur sallatën të freskët për 10 ditë

Nënat na kanë mësuar që sallata jeshile duhet të merret në sasi të pakta, pasi prishet po të lahet dhe të qëndrojë në frigorifer.Por ka disa mënyrë që kjo të mos ndodhë dhe ne...

Ky është qyteti më i shtrenjtë për të jetuar

Gjeneva është qyteti më i shtrenjtë për familjet që jetojnë aty. Këto janë të dhëna zyrtare, të cilat konfirmohen edhe nga një studim i kryer së fundmi.Apartamente me 4 dhoma kushtojnë mesatarisht 3,820 franga...

‘Shërim i kancerit, vonim i pleqërisë’ – Shkencëtari japonez që fitoi Nobelin tregon si...

Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit.Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbuluar programin e quajtur Otofazhoni, i cili është pastrimi i trupit nga qelizat...

Jeni duhanpirës? Atëherë kështu mund t’i pastroni shumë lehtë mushkëritë

Pirja e duhanit është një shprehi nga e cila është e vështirë të shpëtosh, por këto ditë mijëra njerëz po e braktisin këtë shprehi për shkak të efektit të tij në shëndetin tonë. Ata që...

Një gllënjkë nga kjo pije dhe lodhja pranverore e helmet nga trupi largohen

Me arritjen e pranverës, në mënyrë tradicionale e pastrojmë shtëpinë dhe trupin, duhet hequr qafe ato që janë grumbulluar gjatë dimrit.Bashkoni 9 përbërës në lëngun e gjelbër dhe nga organizmi nxirrni substancat e dëmshme.1....

Gjahtari kanadez ndërtoi një shtëpi me trupin e ujqve dhe kojotave të vrara

Një gjahtar dekoroi shtëpinë e tij me qindra ujqër të ngordhur. Në sezonin e gjahut të vitit 2012, Will Huppertz i Alberta vrau 352 kojota dhe 31 ujqër, të cilat më pas i për të...

Në situata të këtilla nuk bën të përdorni sodë buke!

Edhe pse është mjaft e mirë për kujdesin e lëkurës, soda eliminon thartirat natyrale të lëkurës dhe krijon kushte të përshtatshme për përhapje të akneve.Me siguri keni njohuri për dobi të shumta fenomenale të...

Mësoni peshën ideale sipas gjatësisë

Rezultatet bazohen ne këtë lloj formule: (Gjatësia juaj – 100) – (10% x (Gjatësi – 100) = Pesha1- Nese jeni e gjate 1.50cm, pesha juaj ideale = 45.0 kg.2 -Nese jeni e gjate 1.51cm, pesha juaj ideale = 45.9 kg.3- Nese jeni e gjate 1.52cm, pesha juaj ideale = 46.8 kg.4- Nese jeni e gjate 1.53cm, pesha juaj ideale = 47.7...

Shenjat e stresit që nuk duhet anashkaluar

Trupi juaj ka një mënyrë që ju tregon se gjërat nuk janë si duhet.Stresi nuk është diçka që manifestohet mentalisht, por që mund të japë sinjale edhe fizikisht, shkruan Independent, përcjellë Klan Kosova.Për të...