Keni gjithmonë duar dhe këmbë të ftohta? Këto janë ushqimet që ju ndihmojnë

Sigurisht që gjatë dimrit do të jetë e vështirë t’i shmangeni duarve dhe këmbëve te ftohta. Përmirësimi i qarkullimit të këtyre gjymtyrëve mund të jetë po aq i thjeshtë sa veshja e duarve, në vend...

Selfie, çrregullim mendor apo varësi?!

Sipas fjalorit anglisht të Oxfordit, një selfie është një foto që dikush ia bën vetes, zakonisht përmes një smartfoni apo aparati tjetër dhe ndahet në median sociale. Nga perspektiva e një psikologu, bërja e një selfie është një veprim...

UFO në mes të ditës? Videoja që u pa miliona herë ngjall debate (Video)

Një video në të cilën shfaqet një alien ndërsa hyn në diskun e tij fluturues pranë Bashkisë Tërgovişte në Rumani, po bën xhiron e rrjeteve sociale. Video duket se është filmuar me celular dhe akoma...

Historia e çiftit shqiptar me fe të ndryshme, që gjurmohen për t’i vrarë

Martesa e dy të rinjve me fe të ndryshme pritet të përfundojë në tragjedi. Pavarësisht viteve, dhe harmonisë fetare që e karakterizon vendin tonë, “urrejtja” mes feve në disa zona të Shqipërisë vazhdon të jetë...

Ky është ritmi ideal i zemrës për moshën që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim (të quajtur “pushimi i zemrës”) dhe gjatë ushtrimit (të quajtur “frekuenca e zemrës”). Shpesh herë...

Sa paracetamola bën t’i pini në ditë

Tejkalimi i kësaj doze mund të jetë vdekjeprurëse Paracetamoli për shumicën është ndihma e parë kur ndiejnë dhembje, mirëpo assesi nuk bën të pini më shumë se kjo dozë! Paracetamoli dhe ibuprofeni më së shpeshti përdoren...

Ekspertët zbulojnë shkakun: Pse kumarxhinjtë nuk mund ta lënë bixhozin

Nëse keni luajtur bixhoz ndonjëherë, mund të keni vënë re se një humbje e ngushtë ju bën të doni ta vazhdoni lojën. Ky është vetëm një shembull nga keqinterpretimi i fitimit, të cilin njerëzit shpesh...

Duhani, disa rregulla të arta për ta lënë atë

Në mesin e këshillave të ekspertëve, ndër më kryesoret janë ndihma e të tjerëve dhe mënyra e jetesës Ndalimi i pirjes së duhanit është gjithmonë një qëllim i mirë që shprehet në fillim të vitit...

Si t’i mbijetoni një infarkti, nëse jeni të vetëm?!

Është e rëndësishme të njohësh simptomat e një infarkti, në mënyrë që më vonë të reagosh menjëherë, nëse ndihesh keq. Simptomat përfshijnë: – ndjesi dhimbjeje në kraharor që përhapet drejt qafës, nofullës së poshtme, shpatullës...

Orizi i purpurt ndihmon shëndetin e zemrës

Orizi i purpurt është një nga më shumë se 40,000 lloje orizesh. Është rritur kryesisht në Azi dhe ka një ngjyrë të thellë të zezë që kthehet në të purpurt kur të gatuhet dhe ka...

Regjionale

Moti

Kosovo
overcast clouds
0 ° C
0 °
0 °
93%
4.1kmh
90%
Sun
-3 °
Mon
-3 °
Tue
-4 °
Wed
8 °
Thu
8 °