Kështu mund ta mposhtni kokëdhimbjen

Shkencëtarët nga Danimarka e kanë kryer një hulumtim të vogël në të cilin kanë konstatuar se ushtrimet e forcës mund të ndihmojnë në parandalimin e kokëdhimbjes dhe zvogëlimin e intensitetit të tyre. Muskujt e qafës...

Aspirina shkakton hemorragji në stomak

Personat mbi 75 vjeç, që marrin një aspirinë në ditë pas një infarkti, janë më të rrezikuar, ndonjëherë edhe në mënyrë fatale, nga hemorragjitë në stomak.Sipas një kërkimi të botuar në revistën mjekësore “Lancet”,...

Ju shkakton të vjella udhëtimi me veturë? Kjo është arsyeja!

Ndjesia e përzierjes së stomakut apo në rastin më të keq, të vjellës gjatë një udhëtimi me makinë, është një nga kleçkat më të mërzitshme të organizmit njerëzor. Ka nga ata që i adhurojnë udhëtimet...

Kjo pije ju largon çdo dhimbje

Keni dëgjuar për pijen e artë? Kjo është një përzierje shumë e shëndetshme që ju mund ta pini çdo mëngjes sepse ofron një sërë përfitimesh shëndetësore. Shafrani i Indisë është përbërësi kryesor në këtë recetë....

Arsyet pse kivin nuk mund ta hani të gjithë

Mos i neglizhoni simptomat që mund të shfaqen pasi është konsumuar një kivi. Kivi është frut i pasur me lëndë ushqyese, si vitamina C, kaliumi dhe magnezi. Kivi është shumë i shëndetshëm, por njëkohësisht mund...

Sheqeri i bardhë ushqen qelizat kanceroze

Qelizat e kancerit, ashtu si qelizat tona të shëndetshme, kanë nevojë për oksigjen dhe lëndë ushqyese që të rriten dhe mbijetojnë. Glukoza është sheqeri që trupat tanë përdorin si energji për të ushqyer çdo...

Këto 3 ushqime janë të ndaluara në SHBA, por shqiptarët i konsumojnë

Këto janë 3 ushqimet e ndaluara në SHBA e që shqiptarët i konsumojnë 1. Kumbulla e verdhë Fruti i kumbullës me ngjyrë të verdhë të errët, njihet si një frut i ëmbël dhe plot shije që...

5 truke të thjeshta për të shpëtuar nga dhimbja e këpucëve (Foto)

Zgjoheni në mëngjes dhe përgatiteni me gjithë dëshirë për ditën e re. Vishni fustanin e përzgjedhur një natë më parë, bëni grimin dhe flokët dhe nuk ju ngelet veçse të mbathni këpucët e reja që...

7 përfitimet që fëmija ka nga shalqini

Duke qenë se jemi në stinën e pjekjes së këtij fruti duhet të dini patjetër përfitimet: Balancon nivelin e ujit në organizëm. Pra arrin të sigurojë një hidratim të mirë; Është i vlefshëm për shëndetin e...

Dardha lehtëson tretjen dhe rregullon funksionin e stomakut

Dardha, një pemë e përhapur në Kosovë, është shumë e pasur me vitamina. Ndër të tjera: Dardha është e pasur me vitamina; Gjithashtu është e pasur edhe me minerale dhe kështu plotëson nevojën e organizmit për kripërat...

Regjionale

Moti

Kosovo
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
64%
1.5kmh
0%
Sun
25 °
Mon
24 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
27 °