​Zbulohen problemet që shkakton pagjumësia në tru

Disa shkencëtarë suedezë kanë paraqitur rezultatet e një studimi që hedh dritë mbi pasojat që shkakton në tru pagjumësia, gjë që do të detyrojë të gjithë ata që pëlqejnë jetën e natës të shkojnë...

Si të humbni peshë duke ngrënë pica!

Më në fund ëndrrat tuaja bëhen realitet. Një studim i publikuar menshealth zbulon se edhe duke ngrënë pica mund të humbni peshë. Kjo nuk është shaka. Gjëja më e rëndësishme është të dini se kur mund...

Ja si ta mbroni shtëpinë tuaj nga gripi

Edhe nëse arrini t’i rezistoni gripit në vendin tuaj të punës, shumë lehtë mund të sëmureni në shtëpi – sidomos nëse ndonjë prej anëtarëve të familjes është i prekur me virusin e gripit. Në vijim...

Ambasadorja Çitaku në ballinën e revistës së njohur Washington Life

Ambasadorja e Kosovës në Washington është bërë pjesë e faqes së parë të revistës elitare Washington Life. Por më shumë se kjo, është artikulli nga brenda që shpjegon jetën dhe të dhënat e tjera...

Aprovohet “pankreasi i parë artificial” – paisje e cila automatikisht i kontrollon nivelet e...

Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) sapo e ka aprovuar paisjen që shpeshherë i referohen si “pankreasi artificial” Paisja, e krijuar nga Medtronic, quhet MiniMed 670G. Kjo paisje është aprovuar për personat me tipin 1...

Çfarë tregon gjatësia e gishtërinjve për personalitetin tuaj?

Është një test i thjeshtë me të cilin mund të kuptoni më mirë veten dhe ata rreth jush. Është shumë e lehtë për ta bërë këtë test. Shikoni dorën tuaj dhe e krahasoni gjatësinë e...

Si ta stërvisni trurin tuaj për të luftuar stresin

Një grup hulumtuesish izraelitë ka krijuar një instrument që lejon vetërregullimin e aktivitetit të amigdalës në një mënyrë të thjeshtë. Egzistojnë forma për ta stërvitur trurin tonë për të kontrolluar më mirë stresin dhe...

I bie helika derisa po pilotonte aeroplanin, por reagimi i pilotit ka habitur botën...

Një pilot fatlum është detyruar të bëjë ulje emergjente, kur helika e aeroplanit që po pilotonte i bie derisa ishte në ajër, dhe e gjithë kjo ngjarje e pazakontë është filmuar nga kamera që...

Tortë sarajevase apo tortë meraku: Shumë e lehtë dhe e ëmbël!

Përbërësit: – 12 të bardhë të vezëve, – 300 g sheqer, – 200 g kokos, – 200 g arra. Për mbushje: – 12 të verdhë të vezëve, – 200 g sheqer, – 1 margarinë, Për zbukurim: Çokollatë e grirë në rende. Përgatitja: Shtypeni dëborën e...

Lum kush i ka këto katër vija në dorë

Nëse nuk keni qenë të njoftuar më herët, vijat në kyçin e dorës tregojnë shumë për jetën e secilit. Ato tregojnë për karakterin e personit, sa të shëndetshëm jeni dhe si mund të jetë...

Regjionale

Moti

Kosovo
light snow
0 ° C
0 °
0 °
100%
4.1kmh
90%
Sun
-3 °
Mon
-3 °
Tue
-4 °
Wed
8 °
Thu
8 °