Humbësi më i madh i Kampionatit Botëror quhet Nikola Kalinic – Njeriu që refuzoi të futet në lojë si zëvendësues dhe u përjashtua nga ekipi kombëtar

E mbani ndoshta mend ndeshjen e parë të Kroacisë ku fitoi nga Nigeria 2-0.

Loading...

Një fitore e bukur dhe një këmbë e mbarë për Kroacinë në këtë Kampionat Botëror.

Sulmuesi i Milanit, Nikola Kalinic, ishte në bankë në ndeshjen kundër ‘Super shqiponjave’.  Trajner i Kroacisë, Zlatko Dalic, e ka ftuar të futet në lojë në minutën e 85-të, por që ai refuzoi.

Kalinic kishte thënë se nuk po ndjehet mirë nga një dhimbje në shpinë, por që pastaj u kuptua që kjo nuk qëndronte.

Nikola Kalinic ime Kroacinë në ndeshjen paly-off ndaj Greqisë (Getty Images)

Në vend të tij u fut në lojë Marko Pjaca, duke luajtur për disa minuta në ndeshjen hapëse.

Të nesërmen trajneri me federatën morën vendim që ai të përjashtohet nga Kombëtarja për arsye disiplinore.

Kroacia aktualisht mund të ketë vetëm një numër 9 natyral, si Mario Mandzukic, por që kanë marr rezultat të jashtëzakonshme.

Kalinic që ka kaluar nga Fiorentina te Milani, në fillim të edicionit të kaluar.

View image on TwitterView image on Twitter

Roger Gonzalez

@RGonzalezCBS

ATTENTION:

I want you to meet Nikola Kalinic. He came to the World Cup as part of Croatia’s squad. He’s a talented striker. He reportedly refused to come in as a sub in the group stage win over Nigeria.

He was then sent home as a result.

Don’t be like Nikola Kalinic.

Veprimet e tij në ndeshje ndaj Nigerisë, do ta lënë atë pa medalje të Kampionatit Botëror, e që ka gjasë që të jetë e artë.

Kalinic e ka humbur vendin në listën lojtarëve që do të kthehen në legjenda të futbollit kroat. /Telegrafi/