Busti i heroit tone kombëtar Gjergj Kastriot Skender-Begi ne metropolin nderkombërtar, vetem 100 metra larg OKB-së, buze liqenit Lac du Léman – Genève)

Sot në ditën e Flamurit Kombëtar nuk kane munguar urimet për 28 Nentorin edhe nga te huajt. Këto urime në ditën e 28 Nëntorit janë thurur në forma të ndryshme nga cdo cep te botës ku jetojnë shqiptarët, ne këte rast nga miqte, koleget zviceran, njofotn agjencia e lajmeve “Presdheva Jonë” ngas Zvicra.

Gazeta zvicerane uron në shqip: Gëzuar ditën e Flamurit!

Gazeta presigjioze e Zvicres Blick.ch ka uruar sot 200 mije shqiptarët ederh ate në gjuhën shqipe dhe dhet, ate gjermane. “Gëzuar Ditën e Flamurit” eshte ky titulli i gazetes zvicerane duke uruar komunitetin shqiptar ne Zvicër.
Kur eshte fjala per 28 nentorin, shqiptaret edhe pse ne vend te huaj kane festuar lirshem ditene flamurit, kurse shqiptaret ne Serbi, Luginen e Presheves, apo ne Nish, Beograd e ne Novi Sad ne shume mjedise te Serisë ju eshte ndaluar te festojne apo te qesin flamurin e tyre kombëtar.
Por kjo nuk mund te ndalohej ne trojet etnike shqiptare ne Medvegjë, Bujanoc dhe Presheve ku flamuri shqiptar valoi deshti apo s’deshi Serbia deh flamuri kueqzi edhe ne Lugine e Presheves valoi ashtu sikur ne Vlore, Tirane, Prishtine apo Shkup.
Dhe ketu eshte paradaksi apo toleranca, recizmi, demokracia, rrespekti apo sido qe ta quajsh, se më 28 Nentor Zvicra uron 200 mije shqiptaret për Diten e flamurit, kurse Serbia jo që s’uron, por fyen 200 mije shqiptaret ne Serbi (?!) duke i quajtur ata “siptari” edhe pse gjykata serbe ka ndaluar kete fjale , por mediat serbe para hundeve te OSBE-së vazhdojn te fyejne shqiptaret me kete fjalor, zhargon qe perdorej ne kohen e kriminelit serb Slobodan Miloshevic kunder shqiptareve.

Heronj nga Ballkani

Jo vetem kaqe gazetar zvcerane (Blick) se kane rrespke te madh ndaj komuniteit shioptare jo vetem ne zvcer por ne pergjithssi ndaj popullit shqiptar ne ballkan si pasardhes te ilirëve ka shruan sort po ashut shkrkimin e rahdes me titull Hernjt e Ballkanit (Helden aus dem Balkan 10 Albaner, die Grosses geleistet haben). Ktu gfazeta ne fjla eka permendur  10 shqiptarë që kanë arritur gjëra të mëdha. Në përputhje me Ditën e Pavarësisë, ju prezantojmë dhjetë shqiptarë që me nam t emadhe ne bote si: Nëne Tereza, Skenderbeu, Jon Belushi, iRta ora, Action Bronson (Arijan Asllani), Dua Lipa, Bebe Rexha, Eliza Dushku, Patrick Nuo, Unsere Fussballer (Xherdan Shaqiri) etj…Sidoqofte serbet reciste, pardon qente lehin e karavani ecën!