Kim Jong Un po planifikon diçka më të madhe pas zhdukjes së njerëzve besnikë?

Gjenerali bërthamor i Koresë së Veriut është zhdukur në mes të situatës së frikshme nga lufta e zjarrtë me SHBA-në.

Shefi i raketave të Kim Jong-un, gjenerali Kim Rak-gyom nuk është parë në publik për javë të tëra.

Kryekomandanti i forcave raketore të Koresë së Veriut shihet shpesh në krahun e djathtë të Kim gjatë ngjarjeve kryesore publike.

Por ai nuk është dukur aspak në dy festimet kryesore.

Gjenerali mungoi në një tubim masiv në Phenian të shtunën dhe në përvjetorin e Partisë së Punëtorëve të martën.

Po ashtu, mungon edhe Ri Man-gon, inxhinieri kryesor i programit bërthamor të raketave të shtetit.

Tensionet kanë arritur në nivele të reja, ndërsa Donald Trump priti një takim në dhomën e luftës të Shtëpisë së Bardhë për të diskutuar mbi Korenë e Veriut.

Ka spekulime që palët mund të mungojnë pasi që janë të zënë me përgatitjen e një rakete tjetër.

18 tetori është fillimi i Kongresit të 19-të të Kinës, ngjarja më e rëndësishme politike në Pekin.

Koreja e Veriut mund të kërkojë të dërgojë një mesazh në Kinë dhe SHBA – duke shënuar datën kryesore politike me një shfaqje force.

Frika e luftës është edhe një herë nxitje ndërmjet Uashingtonit dhe Phenianit, ndërsa bota pret të shohë se çfarë do të bëjë Kim tjetër.

Gjenerali amerikan James Mattis i tha ushtrisë amerikane të “qëndrojë gati” për luftë me Korenë e Veriut.

Presidenti Trump e ka përshkruar botën si në “qetësinë para stuhisë” pasi paralajmëroi se “një gjë” do ta ndalojë Kim.

Lexo tjetër  Itali: Dy të dënuar shqiptarë arratisen nga burgu