Kalifornia “në mëshirë të fatit” nga zjarret e fuqishme

Bilanci i viktimave nga zjarret e frikshme që ka përfshirë disa rajone të Kalifornisë ka arritur në 21 persona.

Flakët kanë djegur 2.000 shtëpi dhe 20.000 qytetarë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.

Zjarret e fuqishme kanë përfshirë një pjesë të njohur të Kalifornisë për prodhimin e verës.
Mësohet se 180 persona janë plagosur dhe 670 persona konsiderohen të zhdukur.

Një nga qytetet më të prekura është edhe Santa Rosa, në veri të San Franciskos, ku pothuajse pjesa më e madhe e shtëpive janë të shkatërruara nga flakët.

Sherifit i qarkut të Sonomës tha se 155 persona ende konsiderohen të humbur.

Lexo tjetër  Mitrovicë, vetura godet këmbësorin dhe më pas edhe dy vetura tjera