Kadri Veseli ngushëllon familjen Ferizi nga fshati Plluzhinë e Skenderajt (FOTO)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli sot ka ngushëlluar familjen Nuraj nga Plluzhina për vdekjen e Aza Thaçi Ferizi që njëherit është nëna e Xhavit Ferizi (Raketa) njëri ndër bashkëluftetarët e parë të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, transmeton Drenica Press.

Kryetari Veseli çmoj lartë nënën Azë për vyrtytet e saj të larta njerëzore duke ju gjendur pranë luftëtarëve të lirisë në kohë lufte, me bukë dhe strehë në familjen e saj në Plluzhinë.

Nga familja Ferizi bëhet e ditur se varrimi i të ndjerës do të bëhet sot në ora 16:00 tek xhamia e fshatit Plluzhinë.

“Ky është ngushëllimi i plotë i Kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veselit për familjen Ferizi:

Sot paska ndërruar jetë nëna Azë!

Na qëndroi pranë në kohërat më të vështira, duke na dhënë bukë, strehë dhe kurajo të madhe në ato kohë të vështira, si nënë e djalit të vetëm, si gjyshe e fëmijëve të djalit të vet. Edhe kur jo më larg se qindra metra nga streha jonë, endeshin trupat e armikut, ajo pa hezitim, qëndronte pranë nesh. Nuk u zbraps deri në çlirimin e madh. Sot, nuk është ditë e lehtë për të gjithë neve, kjo ndarje nga kjo nënë e madhe. Nuk është lehtë as për Akrepin tonë, bashkëshortin e saj dhe as për Raketën si djal, por duhet të mbahemi të gjithë të fortë dhe krenarë për nënën Azë!

I përjetshëm kujtimi për të!”

 

Lexo tjetër  Presidenti Thaçi: Trump rikonfirmoj se SHBA do të vazhdojë mbështetjen për Kosovën