Çfarë bëjnë kafshët kur askush nuk i shikon

Kamerat e fshehta zakonisht vendosen në natyrë nga gjuetarët në mënyrë që të shohin kur ka lëvizje të kafshëve. Ata gjithashtu i përdorin për fotografi të jetës së egër e disa të tjerë thjeshtë për...

Mbani pak kripë gjithmonë në xhepin tuaj sepse do t’ju shpëtojë jetën

Shumë njerëz mbajnë me vete një biskotë, një karamele apo një pako të vogël sheqeri. I përdorin si mjete emergjente kryesisht kur ndjejnë se kanë rënie të nivelit të sheqerit. Por, nëse nuk e keni...

Çaji nga dardhat përmirëson shikimin dhe pastron veshkat

Mjekësia popullore ruse është e njohur për recetat natyrale që trajtojnë shumë sëmundje. Së fundmi është gjetur se çaj nga dardhat përmirëson shikimin dhe pastron veshkat. Për këtë çaj nevojiten 3 dardha të prera në feta,...

Si bëhen kanceroze qelizat?

Doktor Balazs Bodai, onkolog i njohur amerikan, sqaron: Nuk jemi të sigurt se përse qelizat bëhen kanceroze, mirëpo supozojmë se është një ndryshim në përbërjen gjenetike të qelizës që shpie drejt ndarjes dhe shumëfishimit...

Për tri ditë do nxirrni gurin nga veshkat me këtë ilaç popullor të përdorur...

Guri në veshka shkakton dhembje e cila mund të shfaqet në pjesën poshtme të stomakut dhe në gilca, në shpinë dhe nën brinjë. Veç kësaj, personi urinon shpesh, urina ka erë të fortë e cila...

Zgjimi i hershëm te fëmijët shkakton çrregullime mendore

Krijimi i shprehive të shëndetshme te fëmijët, siç është zgjimi herët në mëngjes, si duket edhe nuk është aq i mirë për shëndetin e tyre mendor. Hulumtimi i ri ka treguar që fillimi i mësimit...

Fryti i kaltër, më i fortë se antibiotiku

Nëna natyrë vërtet ka menduar për gjithçka e kështu ka dërguar edhe boronicën, që shihet si një ndër ilaçet më të forta natyrale. Efekti i tyre është më i fortë se edhe antibiotikët e shumë...

Mësoni peshën ideale sipas gjatësisë

Rezultatet bazohen ne këtë lloj formule: (Gjatësia juaj – 100) – (10% x (Gjatësi – 100) = Pesha 1- Nese jeni e gjate 1.50cm, pesha juaj ideale = 45.0 kg. 2 -Nese jeni e gjate 1.51cm, pesha juaj ideale = 45.9 kg. 3- Nese jeni e gjate 1.52cm, pesha juaj ideale = 46.8 kg. 4- Nese jeni e gjate 1.53cm, pesha juaj ideale = 47.7...

Ç’është kjo krijesë misterioze? (FOTO)

Uragani Harvey nuk i zhvendosi vetëm njerëzit, por edhe krijesat e detit. Javën e kaluar, një person në Twitter ka kërkuar ndihmë për ta identifikuar një krijesë misterioze që gjeti në një plazh të Texas-it...

Përse kruajmë kokën kur mendojmë? Arsyeja është gjeniale!

A e vëreni veten shpesh se si kruheni derisa mendoni? Skena e të kruarit të kokës të gjithëve u është shumë mirë e njohur – që nga fëmijëria dhe studiuesit e lidhim me të menduarit...

Regjionale

Moti

Kosovo
clear sky
0 ° C
0 °
0 °
94%
1.1kmh
0%
Mon
6 °
Tue
7 °
Wed
11 °
Thu
8 °
Fri
9 °