Skenat më të çuditshme që pilotët kanë parë nga aeroplani

Javën e kaluar, pilotët nga kabina e aeroplanit kanë parë disa nga gjëra të çuditshme gjatë fluturimit me aeroplan. 1. Stacion hapësinor internacional Kemi qenë duke fluturuar në lartësi 13.100 metra dhe diellin e kishim para...

Njihuni me kalin më të pashëm në botë

Kur duhet të mirëmbash kalin më të pashëm në botë, rregullimi i tij është puna më e madhe që mund të bësh. Por për “Frederikun e Madh”, i cili njihet si kali më i pashëm...

Holanda jep dritën e gjelbër për kultivimin e embrioneve njerëzore

Qeveria holandeze ka lajmëruar që dëshiron të lejoj kultivimin e embrioneve njerëzore nën kushte shumë strikte dhe të limituara, për studime shkencore, kështu duke u dhënë shpresë personave që e kanë të pamundur të...

Kjo gojë është e tmerrshme, a e dini për cilën kafshë bëhet fjalë?

Një strukturë mjaft e çuditshme, me mijëra "dhëmb", dhe nofulla të gjakosura, kjo është goja e një kafshe që vështirë i'u shkon mendja. Për cilën kafshë jeni duke menduar? Ja edhe dy fotografi të tjera: Në...

Kujdes me disa ushqime gjatë muajit të Ramazanit (Foto)

Në muajin e Ramazanit, ata të cilët agjërojnë duhet të kenë kujdes me ushqimet të cilat do t’i konsumojnë. Ngrënia në dy vakte, temperaturat e larta si dhe mungesa e ujit gjatë ditës, mund të...

Njeriu 256 vjeçar zbuloi sekretin e jetëgjatësisë së tij

Ai njihet si njeriu që jetoi më gjatë në historinë e njerëzimit. Bëhet fjalë për Li Ching Yuen, i cili lindi në vitin 1677, dhe i dha lamtumirë kësaj bote në vitin 1933 duke...

Asgjë nuk ka më mirë: Recetae Dalai Lamës për lumturinë

Në librin e vet “Shkathtësia e ngritjes së lumturisë”, Dalai Lama ka shkruar kështu: “Patjetër duhet të mësojmë se si ta duam atë që e kemi dhe të pajtohemi me atë që nuk e...

Indi: Mjekja, pacientëve: Nëse doni të shëroheni ndiqeni fenë Islame

Një mjeke në Indi, kishte gjetur mënyrën më të çuditshme për të shëruar pacientët e tij. Ajo në vend të medikamenteve mjeksore, kishte sugjeruar ata që të ndiqnin fenë Islamë nëse do të dëshironin të...

Shikoni çfarë filmuan kamerat në rajonet malore të Pukës dhe Mirditës (Foto)

PPNEA (Protection and Preservation of Natural Environment in Albania) punon intensivisht për evidentimin e vlerave të biodiversitetit në Shqipëri. Në Ditën Botërore të Biodiversitetit, krahas aktiviteteve të shumta, PPNEA çdo vit zhvillon sezonin e monitorimit...

Pemët më të bukura në botë (Foto)

Pemët janë krijimi më i mirë në natyrë. Nga një farë e vogël ato arrijnë të rriten në madhësi të pabesueshme, secila me veçorinë e saj, lulet dhe frutat. Me rreth 23,000 lloje të ndryshme...

Regjionale

Moti

Kosovo
clear sky
8 ° C
8 °
8 °
87%
0.5kmh
0%
Tue
23 °
Wed
22 °
Thu
23 °
Fri
25 °
Sat
22 °