Kur mushkëritë t’iu jenë mbushur me mukozë, kjo metodë natyrale do t’ju ndihmojë

Kur rrugët tona të frymëmarrjes të jenë të bllokuara nga mukoza, ajo menjëherë ndikon në mushkëri dhe ato nuk mund ta kryejnë punën e tyre në mënyrë efikase. Mukoza është substancë e rrëshqitshme të cilën...

Zbardhoni dhëmbët në vetëm 2 minuta

Megjithëse është recetë e cila mund të mos funksionojë për të gjithë njëlloj, ajo është treguar mjaftë efikase për shumë persona që e kanë provuar atë për ti zbardhur dhëmbët. Për më tepër, ajo ka...

Pse njerëzit me dhimbje shpine vdesin para kohe?

Nëse vuani nga dhimbjet e shpinës, dijeni se nuk jeni të vetmit dhe kjo është ndër shkaktarët kryesorë se përse shumica e njerëzve marrin ditë pushimi mjekësor në punë. Sidoqoftë, a mund t’jua rritë dhimbja...

Këto janë ushqimet që mbrojnë zemrën

Konsumi i djathit, gjalpit dhe kosit ndihmon në mbrojtjen e trupit kundër sëmundjeve të zemrës, sipas hulumtimit të ekipit shkencor nga Universiteti Bergen në Norvegji. Dr. Simon Dankel, shkencëtari kryesor i studimit, tha për indepedent...

Mos pini ujë gjatë ushqimit, ja pse

Pse uji nuk është i mirë për t’u pirë gjatë ngrënjes së ushqimit? Dietologia Robin Joukilis, në librin e saj “Go with your gut” (Ecni me lukthin tuaj) pretendon se kjo shprehi dëmton tretjen...

Këto janë ushqimet që mund të përdoren edhe pas afatit të përdorimit

Afati i përdorimit i ushqimeve të caktuara, të cilat sipas ligjit duhet të shënohen në mënyrë të qartë në produkt, nuk është një tregues real i cilësisë së ushqimit, thonë ekspertët britanikë. Shumica e artikujve...

Kujdes këto shenja tregojnë për kancerin e gojës

Simptomat më të zakonshme të kancerit oral përfshijnë: Puçrra në buzë, mishra, ose zona të tjera brenda gojës, gjakderdhje të pashpjegueshme në gojë dhe mpirje, transmeton “Zeri.info”. Kanceri i gojës shfaqet si një plagë në...

Vetitë kurative të pjeprit të hidhur!

Edhe pse konsumohet tashmë për shekuj të tërë, shumë përparësi shëndetësore (efekti kundër viruseve, helmeve, parandalimi i diabetit) vetëm para pak kohësh janë bërë të njohura për shëndetësinë perëndimore. Ky frut me origjinë nga Azia,...

Ky çaj ka habitur edhe mjekët: Rregullon sheqerin, peshën trupore, por edhe 10 sëmundje!

Shkencëtarët besojnë që në këtë mënyrë sëmundjet e rrezikshme do të mundë madje edhe plotësisht të shërohen. Fletët e fikut kanë cilësi kundër kancerogjene dhe kundër sheqerit, të cilat rregullojnë nivelin e insulinës dhe të kolesterinës...

Kështu e kall dasmën Lutfi Haziri (Foto)

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri përveç politikes nuk lë anash as ahengjet familjare. Në një fotografi të publikuar disa vite më parë Haziri shihet në një ahengjet me bashkëshorten e tij Mirveten duke...

Regjionale

Moti

Kosovo
fog
14 ° C
14 °
14 °
100%
2.1kmh
75%
Tue
18 °
Wed
22 °
Thu
25 °
Fri
25 °
Sat
21 °