Sulmet e zemrës ju paralajmërojnë 1 muaj më herët, ja si t’i zbuloni

Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekjes në botë, sipas Organizatës Botërore të Shnëdetësisë. Kjo është, problemet që lidhen me sëmundjet e zemrës vrasin më shumë njerëz çdo vit se çdo sëmundje tjetër. Prandaj, duhet të...

Vuani nga dhimbja e kokës, kapsllëku dhe ankthi? Ky është minerali që ju mungon.

Vuani shpesh nga dhimbjet e kokës, kapsllëku apo ankthi? Nuk keni përse të përdorni vazhdimisht ilaçe. Zgjidhja më e mirë është: Magnezi, një mineral i rëndësishëm që shumica prej nesh nuk po e konsumojmë...

Kjo është sëmundja e mushkërive që prek më shumë femrat se meshkujt

Sëmundja kronike obstruktive e mushkërive është konsideruar gjithmonë si sëmundje e meshkujve, ndërkohë që aktualisht po vret më shumë gra sesa burra. Gati 8% e e grave në Amerikë janë diagnostikuar me këtë sëmundje,...

Nëntë shenja që paralajmërojnë se fëmija juaj vuan nga skolioza

Fatmirësisht kjo sëmundje është e shërueshme, andaj duhet vërejtur me kohë derisa fëmija është duke u rritur. Dhembja në shpinë nuk është shenjë më e dukshme e skoliozës, sepse ka simptoma goxha më suptile në...

Testi i gjakut mund ta zbulojë kancerin e mushkërive me 98 për qind saktësi

Hulumtuesit e Karolinës Jugore kanë marrë pjesë në një test multiqendror klinik për ta vlerësuar saktësinë e testin të gjakut, apo ‘biomarkerit’, i cili mund ta detektojë kancerin e mushkërive. Hulumtimi, i cili është publikuar...

Ja çka duhet të konsumoni në mënyrë që të rritni performancën e trurit

Sipas hulumtimeve të reja, ngrënia e perimeve dhe pemëve të caktuara mund ta rritë performancën e trurit në mënyrë drastike. Udhëheqësi i këtij studimi, Dr. Tamlin Conner, psikolog në Universitetin e Otagos në Zelandën e...

Shëron veshkat, zemrën dhe përtërin organizmin: Përfshijeni thjerrëzën e kuqe në menynë tuaj!

U jep energji jetësore trupit, mendjes dhe shpirtit, ka efekt qetësues. Pikërisht për këtë shkak thjerrëza e kuqe është një ndër artikujt më të rëndësishëm në kuzhinë dhe konsiderohet më e shëndetshmja ndër thjerrëzat e...

Belgjikë, rreth 1000 persona në vit paraqiten në kishë për “dëbimin e djallit”

 Rreth 1.000 njerëz aplikojnë për "dëbimin e djallit" në kishat në Belgjikë, raporton Anadolu Agency (AA)Profesori i teologjisë, Rik Torfs, në një bisedë për gazetën lokale “De Morgen” deklaroi se priftërinjtë në disa kisha...

Linda Morina në ‘kulm të karrierës’ me këngë për presidentin Thaçi (Video)

Përkujdeset që gjithherë t’u kushtojë këngë zhvillimeve aktuale në vend, çfarëdo qofshin ato. Është kjo Linda Morina, e cila kësaj radhe ka shfaqur ‘simpatinë’ që ka për presidentin Hashim Thaçi. Linda shkruan për promovimin në Londër...

Ekspertët paralajmërojnë: Mos bëni dush çdo ditë

Bërja e banjës çdo ditë, mund të rrisë rrezikun e infeksioneve te njerëzit, paralajmërojnë ekspertët. Larja çdo ditë mund të zvogëlojë hidratimin e lëkurës, duke shkaktuar atë të bëhet më e thatë dhe e plasaritur,...

Regjionale

Moti

Kosovo
few clouds
17 ° C
17 °
17 °
42%
5.7kmh
20%
Sat
16 °
Sun
20 °
Mon
21 °
Tue
22 °
Wed
21 °
error: Content is protected !!